kombi servisi bursa

7/24 İletişim için 0535 683 31 32

Evde ısı tasarrufu ip uçları

Özellik soğuk ve zorlu kış koşullarında evimizi ısıtmanın önem bir hayli artmakta. Durum böyle olunca her ev sahibi evini daha fazla ısıtabilmek için, evlerinde sahip oldukları ısıyı evlerinde tutmak yani dışa ısı kaybını önleyerek ısı tasarrufu yapabilmeyi istiyor. Peki ısı tasarrufunu sağlayabilmek için hangi önlemlerin alınması gerekiyor ? Bu önemlerin başında şüphesiz yüzlerce evin ısı kaynağı olan kaloriferler gelmekte. Kalorifer peteklerinin bakım ve onarımı ev içerisinde az derece ısıyı en yüksek performans ile içeriye yayabilme potansiyelini arttıracağından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bahsi geçen kalorifer bakım, tamir veya onarımı işlemini senede bir defa düzenli olarak işinde uzman teknik servisler yardımıyla yapılmasını öneriyoruz. Bunun yanı kalorifer peteklerine herhangi bir cismin uzun süreli veya sürekli temas ettirilmemesi gerekmektedir. Cisimler kalorifer petekleriyle teması ısının büyük kısmı cisme çekip, eve yansıtması gereken ısıyı cisimle paylaşır ve bu durum ısı kaybına yol açar.

Evinizde şayet kombi kullanıyorsanız, tasarruf edeceğim düşüncesiyle aç-kapa mantığında kullanılmamalı. Düşük derece de olsa da sürekli yanmalı ki odanın aralıklı olarak kaybettiği ısıyı tazelesin. Ayrıca kaloriferlerinizin arkasındaki boşluğa strafor maddeden yapılma köpük yerleştirmenizde ısı yalıtımı yapmanıza katkı sağlar ve ortam ısısını daha uzun süre içeride koruyacağından büyük derecede ısı tasarruf imkanı sunmaktadır. Şayet apartmanda yaşıyorsanız yalnızca kendi evinize yapacağınız strafor yalıtımın etkisini daha az derece fayda sağlarken, apartman geneline yapılacak yalıtım işlemi ısı kaybını 2 kat önlemektedir. Evinizde günlük fazla kullanmadığınız odalarınızda kaloriferi bir süre açtıktan sonra tamamen kapatıp kapı ve pençelerini özellikle içeride olmadığınız sürece kapalı tutmanız ortamdaki biriken ısıyı uzun süre kullanacağından oda ısıtılmaya ihtiyaç duymayacak ve kombi ısısı fazladan bir oda ile  daha paylaşılmayacağından, ısı daha fazla kullandığınız odalarda etkisini arttıracaktır. Bunun dışında evinizde kullandığınız pençelerde evinizde ısı tasarrufu yapabilmeniz doğrultusunda büyük bir öneme sahiptir. Bu yüzden dışarıya ısı kaybını en aza indirecek veya engelleyecek özelliğe sahip olan pakpen maddeden yapılmış silikonlu pençeleri tercih etmenizi öneriyoruz. Kalorifer peteklerinin ısısını evinizin büyüklüğüne göre ayarlamanız yani fazladan peteğe ısı vermemeniz hem ısı tasarrufu sağlayacak hem de fazla para kaybını önleyeceğinden faturalanızda extra düşüş sağlayacak.

Şunu da eklemek isteriz ki vücudumuzun yeteri kadar ısındığı hissede bileceği 20 derecedir. Oturduğunuz odanın ısısını bu değere yakın tutmanız yeterlidir. Bu değerin üzerindeki derecelere ulaşmaya çalışmanız,